علامت اختصاری عنصر :Cr
اثرات کروم بر سلامتى انسان : افراد از طریق تنفس، خوردن، آشامیدن و تماسهاى پوستى کروم و ترکیبات کروم را دریافت میکنند. میزان کروم در هوا و آب بسیار اندک است. مقدار کروم در آب آشامیدنى بسیار کم است اما ممکن است که آبهاى آلوده حاوى مقدارى کروم 4 و کروم 6 باشند که جز انواع خطرناک کروم محسوب میشوند. اغلب افراد از طریق عذا کروم 3 دریافت میکنند. کروم 3 به طور طبیعى در سبزیجات، میوه ها، گوشت، زرده تخم مرغ و دانه ها وجود دارد. روشهاى متنوع نگهدارى و ذخیره مواد غذایى ممکن است، محتواى کرم مواد غذایى را تغییر دهد. اگر غذا در تانکهاى فولادى یا قوطى ها نگهدارى شود، مقدار کروم غذا افزایش مى یابد.

کروم 3 در تغذیه انسان نقش اساسى دارد و کمبود آن موجب مشکلات قلبى، اختلال در متابولیسم و دیابت شود. اما اگر مقدار کروم 3 که انسان مصرف میکند، از حد معمول بیشتر باشد، بر سلامت انسان اثر گذاشته و به عنوان مثال، باعث خارش پوستى میشود.
کروم 6 براى انسان بسیار خطرناک است. به خصوص براى افرادى که در صنعت فولاد و نساجى کار میکنند، کروم 6 خطر بیشترى دارد. افرادى که تنباکو مصرف میکنند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر کروم قرار دارند.
کروم 4 اثرات متعددى بر سلامت انسان دارد. معمولاً ترکیب کروم در محصولات چرمى وجود دارد. این ترکیب باعث آلرژى شدید در افراد میشود، مانند خارش پوست. با تنفس کروم 4 بینى تحریک شده و خونریزى بینى اتفاق مى افتد.

 تاثیرات زیست محیطى کروم : انواع مختلفى از کروم وجود دارد و تاثیر آنها بر ارگانیسمهاى موجودات زنده متفاوت میباشد. کروم به شکل کروم 3 و کروم 4 از طریق فرآیندهاى طبیعى و فعالیتهاى انسانى وارد هوا، آب و خاک میشود.
عمده ترین فعالیتهاى انسانى که باعث افزایش غلظت کروم 3 میشود، کارخانه هاى تولید فولاد، چرم و نساجى هستند. مهمترین فعالیتهاى انسانى که سبب افزایش غلظت کروم 5 میگردند، کارخانه هاى شیمیایى، چرم و نساجى، الکتریسیته و نقاشى میباشد. موارد کاربرد کروم 4 در صنعت است. تما این فعالیتها باعث افزایش غلظت کروم در آب میشود. با احتراق زغالسنگ کروم وارد هوا میشود و از طریق زباله هاى صنعتى کروم وارد خاک میشود.
اکثر کروم هوا ته نشین شده و به آب و خاک وارد میشود. کرومى که در خاک قرار دارد، به شدت به ذرات خاک میچسبد و در نتیجه وارد آبهاى زیرزمینى نمیشود. کرومى که در آب قرار دارد، جذب رسوبات میشود و به صورت غیر متحرک در مى آید. فقط مقدار اندکى از کروم داخل آب حل میشود.
اگر مصرف روزانه کروم 3 از حد معمول کمتر باشد، در ارگانیسمهاى متابولیسم کننده قند و در قلب مشکلاتى بروز میکند. این در حالى است که کروم 4 براى ارگانیسمها بسیار سمى است. کروم 4 سبب تغییر ژنتیکى شده و فرد دچار بیمارى سرطان میشود.
عنصر شیمیایى کروم توانایى تجمع در بدن ماهى ها را ندارد، اما اگر غلظت کروم، به دلیل تاثیر تولیدات فلزى بر آبهاى سطحى افزایش یابد، میتواند بر آبشش ماهیهایى که در نزدیکى این مناطق زندگى میکنند، اثر گذارد.

اشکال دیگر :
تری اکسید دی کروم Cr2O3 ، دی اکسید کروم CrO2 و تری اکسید کروم CrO3
هیدرید کروم CrH
تری کلرید کروم CrCl3 و دی کلرید کروم CrCl2
منابع : کانی کرومیت
کاربرد : از آن برای تهیه فولاد ضد زنگ همچنین برای روکش ابزارماشین ، چاقو ، وسایل جنگی استفاده می شود و باعث رنگ سبز در زمرد مصنوعی استفاده می شود .

کروم عنصری فلزی سخت، براق به رنگ خاکستری- نقره ای است که بسیار جلا پذیر است. این عنصر در سال 1797 توسط Louis Vauquelin دانشمند فرانسوی کشف گردید . کروم هرگز به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. منبع اصلی آن سنگ کرومیت است که ترکیبی از آهن ، کروم و اکسیژن است. کروم فلزی از طریق احیاء اکسید کروم توسط آلومینیم یا کربن تهیه می شود.

منبع اصلی این عنصر، کانی کرومیت است که معادن مهم این سنگ در کشورهای زیمبابوه، روسیه، نیوزلند، ترکیه، ایران، آلبانی، فنلاند، ماداگاسکار و فیلیپین وجود دارد. این فلز از واکنش اکسید کروم با آلومینیوم تولید می شود.
کروم برای سخت شدن فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و از این عنصر برای ساخت محصولات فولاد ضد زنگ استفاده می شود که این ترکیبات کاربردهای مفیدی دارد. از این عنصر برای روکشهای سطوح سخت و برای تزئین و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدن استفاده می شود. کروم شیشه ای شکل و به رنگ زمرد سبز و با کاربرد گسترده می باشد. کرومیت همچنین برای صنایع نسوز استفاده می شود که این شکل از کاربرد به فرم آجرهای نسوز مورد استفاده قرار می گیرد . کرومیت دارای نقطه ذوب بالا، انبساط حرارتی متوسط و ساختار بلوری پایدار می باشد که به همین دلایل در صنایع نسوز مورد استفاده قرار می گیرد.
همه ترکیبات کروم بی رنگ هستند. مهمترین کروماتها شامل کرومات سدیم و پتاسیم و دی کروماتها شامل دی کرومات پتاسیم و آلومینیم هستند. در کروماتها برای عامل اکسیده برای آنالیزهای کمی و صنایع چرم سازی هستند. از دیگر ترکیبات صنعتی کروم ، کرومات سرب است که رنگ آن زرد می باشد. از دیگرکاربردهای ترکیبات کروم در صنایع منسوجات و پارچه و صنایع هواپیما سازی و صنایع آندنیزه کردن آلومینیم است.
این عنصر و ترکیبات آن بسیار سمی هستند و در موقع استفاده از آن باید دقت کرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر کروم :

عدد اتمی: 24
جرم اتمی:51.9961
نقطه ذوب: C°1857
نقطه جوش : C°2672
شعاع اتمی: Å 1.85
ظرفیت: 3و2
رنگ: خاکستری نقره ای
حالت استاندارد: جامد
نام گروه: 6
انرژی یونیزاسیون : Kj/mol 6.766
شکل الکترونی: 1 1s22s2p63s23 p63d 54s
شعاع یونی : Å 0.52
الکترونگاتیوی:1.66
حالت اکسیداسیون:3,2,6
دانسیته: 7.19
گرمای فروپاشی : Kj/mol 16.9
گرمای تبخیر : Kj/mol 344.3
مقاومت الکتریکی: Ohm m 0.000000129
گرمای ویژه: J/g Ko 0.45
دوره تناوبی:4

درجه اشتعال : در حالت جامد غیر قابل اشتعال
شماره سطح انرژی : 4
اولین انرژی : 2
دومین انرژی : 8
سومین انرژی : 13
چهارمین انرژی : 1
ایزوتوپ :
ایزوتوپ نیمه عمر
Cr-49 42.3 دقیقه
Cr-50 پایدار
Cr-51 27.7 روز
Cr-52 پایدار
Cr-53 پایدار
Cr-54 پایدار